Pod względem dostępu do informacji, wiedzy i różnych ludzi, żyjemy w cudownych czasach. Możemy w kilka sekund dowiedzieć się jaka jest temperatura na Wyspach Karaibskich, poczytać o życiu Hitlera, zajrzeć do budżetu Polski czy też poznać myśli, nawyki i życie różnych osób.

Ostatnio obejrzałem film “W głowie Billa Gatesa”, który jest dostępny na Netflix.

Oto kilka moich przemyśleń po tym filmie.

 

 

Wychowanie

 

Nasze idee są warunkowane przez uprzedzenia wszczepiane nam przez rodziców, przez kulturę i przez okres historyczny w którym żyjemy, oraz dodatkowo ograniczane przez malejącą elastyczność naszych umysłów.

Prawa ludzkiej natury, Robert Greene

 

To kim jesteśmy i jak wygląda nasze życie jest silnie uwarunkowane tym, jak zostaliśmy wychowani. Od pierwszych dni obserwujemy i odczuwamy emocje jakie nas otaczają. Pracują zarówno świadomość jak i podświadomość.

Ogromna część z tego, czego doświadczamy, w nas zostaje i na przestrzeni całego życia nas kształtuje. Jednak te pierwsze lata mają kluczowe znaczenie.

 

Specjaliści z zakresu psychologii rozwoju stwierdzili, że niemowlęta czują przygnębienie i współczucie, zanim jeszcze uświadomią sobie w pełni, że istnieją jako odrębne od innych istoty. Jeszcze w parę miesięcy po urodzeniu reagują na zdenerwowanie osób ze swojego otoczenia tak, jak gdyby przydarzało się to im samym, płaczą na widok łez innego dziecka itd.

Inteligencja emocjonalna, Daniel Goleman

 

Jeśli rodzice wychowają osobę skrytą, bojącą się zmian, opinii innych, to jest mała szansa, że taka osoba zostanie kimś wybitnym. Dlatego na rodzicach ciąży niewiarygodna odpowiedzialność bo to rodzice biorą udział w tworzeniu przyszłego świata poprzez ludzi jakich wychowają.

Niestety jako dzieci, nie mamy wpływu na to, jak zostaniemy wychowani. To jacy jesteśmy teraz, jest efektem tego wychowania oraz innych doświadczeń (szkoły, znajomych, itd), jakich doświadczyliśmy.

Teraz, mając 33 lata mogę wziąć sprawy w swoje ręce i przepracować to, co wymaga przepracowania, abym mógł stać się lepszą wersją siebie. Ale to wymaga ogromnej pracy.

Dlatego apel do wszystkich rodziców (i do mnie samego, gdy tym rodzicem zostanę) – edukujmy się w temacie psychologii i wychowywania, abyśmy mogli dać przyszłym pokoleniom to, co najlepsze i aby przyszłe pokolenia mogły tworzyć lepszy świat.

 

 

Czytanie

 

Will Smith stwierdził, że “bieganie i czytanie, to klucz do życia”

 

 

I są to niewiarygodnie mądre słowa. W książkach znajdują się odpowiedzi na wszystkie pytania, na wszystkie problemy, na wszystkie kwestie. Wystarczy po tę wiedzę sięgnąć.

Czytanie to nie tylko rozwiązywanie problemów. To też poszerzanie wiedzy i horyzontów. To daje nam nie tylko możliwość prowadzenia ciekawszych rozmów czy lepsze rozumienie świata, ale też daje nam to możliwość tworzenia tego świata.

Im więcej do mózgu włożymy, tym więcej wyciągniemy. W danej sytuacji w jakiej postawi nas życie będziemy mogli wybrać reakcję z szerszego wachlarza dostępnych nam możliwości.

 

Cele i wizja

 

Mówiąc potocznie: życie bez celu jest bezsensu. Jasne, niekiedy zastanawiamy się nad ogólnym sensem życia, ale najczęściej robimy, to aby… nadać sens i cel naszemu życiu. Błędne koło.

 

Dziwny los przypada nam na tej ziemi. Pojawiamy się tu nie z własnej woli, nieproszeni, zaledwie na chwilę, nie wiedząc dlaczego ani po co. Codzienność zdaje się pokazywać, że jesteśmy tu przez wzgląd na innych, przez wzgląd na tych, których kochamy, oraz tych, z którymi zetknie nas los.

Albert Einstein

 

Nie szukajmy celu gdzieś tam w Kosmosie. Szukamy celu w naszej codzienności. Życie jest zbyt dużym cudem, aby je zmarnować na leżenie na kanapie i oglądanie seriali.

 

Bycie w czymś dobrym

 

Nie możesz być dobry we wszystkim i  robić wszystkiego dobrze będąc jednocześnie mistrzem w jednej rzeczy.

Arnold Schwarzenegger

 

Mówi się potocznie o rzeczach all in one, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest to do niczego. I z nami jest tam samo.

Jeśli chcemy zajmować się wszystkim w życiu to prawdopodobnie niczym nie zajmiemy się dostatecznie dobrze. Mówiąc inaczej, w każdej z dziedzin będziemy przeciętni.

Jeśli interesują nas ponadprzeciętne rezultaty, to zwiększymy swoje szanse jeśli wybierzemy sobie daną dziedzinę i zaczniemy się w niej specjalizować, jednocześnie poszerzając wiedzę w innych tematach na tyle, aby nie być geniuszem w jednej dziedzinie i głupim we wszystkich innych.

Multidyscyplinarność pozwoli widzieć nam różne perspektywy i łączyć wiele elementów, ale ważne, aby ta jedna dziedzina była dziedziną wiodącą, która wyróżni nas z tłumu.

 

Ludzie

Cechą ludzi sukcesu jest to, że nie osiągnęli tego sukcesu samotnie. Bez względu jak genialny ktoś jest, to potrzebuje świetnych ludzi na swojej drodze, którzy go uzupełnią czy też w pewnych sprawach pomogą.

Poza tym, co wiąże się ze wcześniejszym punktem, skupiając się na jednej dziedzinie w której będziemy ponadprzeciętni, będziemy jednocześnie słabsi w innych dziedzinach. Ale dzięki dobremu zespołowi, możemy uzupełnić nasze braki i skorzystać ze specjalistycznej wiedzy innych osób w danych dziedzinach.

 

Rozwiązywanie problemów

 

Gdy Bill Gates mierzy się z jakimś problemem, robi sobie tygodnie przemyśleń (tzw. think weeks). Polega to na tym, że jedzie do domku nad jeziorem z kilkunastoma książkami czy innymi dokumentami i zagłębia się w nie. Czyta, rozmyśla, notuje, analizuje, itd.

Skupia całą swoją uwagę nad jednym zagadnieniem odcinając się nie tylko od innych tematów, ale też od wszelkich rozpraszaczy uwagi.

 

 

Podsumowanie. Co wprowadzę w swoje życie?

 

Czytanie czy też oglądanie bez wyciągania wniosków i wprowadzania ich w swoje życie byłoby marnotrawstwem. Toteż ja po obejrzeniu filmu “W głowie Billa Gatesa” wprowadzę na pewno dwie rzeczy.

Po pierwsze: czytanie. Jak wiesz z mojego ostatniego podsumowania miesiąca, wybieram się na studia psychologiczne. Będę miał co czytać. Oprócz tego czytam wiele innych książek, o których piszę tutaj. A chcę czytać jeszcze więcej i jeszcze bardziej efektywnie toteż w tym roku zrobię kurs szybkiego czytania.

Bill Gates czyta 150 stron w godzinę. Ja czytam może 40-50 stron w godzinę. Jest co poprawić.

Po drugie: tygodnie przemyśleń. Życie może być dokładnie takie, jakie zaplanujemy. Oczywiście po drodze do realizacji tego idealnego życie wystąpi wiele przeszkód i problemów.

Moimi problemami i przeszkodami są na przykład: niskie poczucie własnej wartości, słaba asertywność, nienajlepsza wytrwałość. A to tylko kilka przykładów.

Dlatego raz na kwartał wezmę na warsztat jeden problem czy przeszkodę, którą będę chciał rozwiązań. Znajdę w danym temacie 3-5 książek, wyjadę na weekend w góry w jakieś spokojne miejsce i postaram się znaleźć rozwiązanie i poprawić dany aspekt mojego życia.

 

Wydaje mi się, że życie jest tego warte, aby czynić je coraz lepszym.

 

Dla osób ciekawych Billa Gatesa, polecam jego blog, na którym sporo pisze też o książkach, które czyta > https://www.gatesnotes.com/

 

 

Newsletter

 

3 thoughts on “W głowie Billa Gatesa

  1. John pisze:

    Świetny temat, przydatny i pomocny. Dzięki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.