Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi
Dale Carnegie

Data przeczytania: 2019-09-17
Jak bardzo polecam tę książkę: 10/10

Moje notatki

Ludzie posiadają ogromne możliwości, których nie wykorzystują na skutek złych nawyków.

Wykształcenie – powiedział były rektor Princeton University, dr John Hibben – to umiejętność radzenie sobie z codziennym życiem.

Największym celem edukacji nie jest wiedza, lecz czyn.

Zasada 1: Nie krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj

Krytykowanie jest bez sensu, ponieważ zmusza do obrony i zwykle powoduje, że zaczynamy się usprawiedliwiać.

Krytykując innych nie zmieniamy ich, często natomiast powodujemy trwałą urazę.

Jedną z zasad Benjamina Franklina była zasada: “Nie powiem źle o nikim, a będę mówił wszystko dobre, co wiem o każdym”.

Krytykować, potępiać i narzekać potrafi każdy głupiec – i większość głupców to robi. Ale aby zrozumieć i darować, potrzeba charakteru i samokontroli.

Wielki człowiek pokazuje swoją wielkość przez sposób, w jaki traktuje innych ludzi.

Zasada 2: Szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie

Ukrytym motorem ludzkiem natury jest żądza bycia ważnym.

Uważam, że najcenniejszą rzeczą, jaką posiadam, jest umiejętność rozbudzenia w ludziach entuzjazmu – powiedzał Schwab – a jedyny sposób, w jaki można nakłonić człowieka do ujawnienia tego, co w nim najlepsze, to uznanie i zachęta. Nic tak nie niszczy ambicji w ludziach jak krytyka zwierzchników. Nigdy nie krytykuję nikogo. Wierzę w dawanie ludziom bodźców do pracy. Chętnie więc chwalę, a niechętnie szukam winnych. Jeśli coś mi się podoba, aprobuję to z całą serdecznością i nie szczędzę pochwał.

Kiedy następnym razem w restauracji zasmakuje Ci schabowy, szepnij na ten temat słówko szefowi kuchni. A gdy zmęczony sprzedawca będzie wyjątkowo uprzejmy, okaż, że to zauważyłeś.

Zasada 3: Wzbudź w innych szczere chęci

Jeśli na przykład nie chcesz, aby twoje dzieci paliły, nie wygłaszaj im kazań i nie mów o tym, czego chcesz ty. Wytłumacz im, że papierosy mogą wykluczyć je z drużyny koszykówki albo uniemożliwić wygranie na setkę w sprincie.

Najpierw wzbudź w drugich szczerą chęć. Ten, kto potrafi to zrobić, ma za sobą cały świat. Ten, kto nie potrafi, wędruje samotnie.

Zasada 4: Okazuj ludziom szczere zainteresowanie

Można zdobyć więcej przyjaciół w ciągu dwóch miesięcy po prostu interesując się innymi ludźmi niż w ciągu dwóch lat próbując zainteresować innych ludzi sobą.

Jeśli chcemy zdobyć przyjaciół, powinniśmy witać się z ludźmi z ożywieniem i entuzjazmem. Zachowuj się w ten sposób również wtedy, gdy ktoś do Ciebie dzwoni. Nie zapomnij wyrazić, jak się cieszysz, że go słyszysz.

Zasada 5: Uśmiechaj się

Czyny są głośniejsze niż słowa, a uśmiech mówi zawsze: “Lubię cię. Czynisz mnie szczęśliwym. Cieszę się, że cię widzę.”

Wszyscy szukają szczęścia, a jest tylko jeden sposób, aby je znaleźć. Trzeba kontrolować swoje myśli. Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależ od tego, co jest w nas samych. To, kim jesteś, gdzie jesteś, czym się zajmujesz i co w danej chwili robisz, nie czyni cię szczęśliwym lub nieszczęśliwym. Ważne jest to, co o tym wszystkim myślisz.

Elbert Hubbard powiedział mądre słowa:

“Ilekroć wychodzisz na zewnątrz miej radosną minę, noś głowę wysoko, jakbyś miał na niej koronę, i do samego dna nabieraj powietrza w płuca. Upijaj się słońcem, witaj znajomych uśmiechem i w każdy uścisk dłoni wkładaj całą duszę. Nie obawiaj się, że zostaniesz źle zrozumiany, i nie trać ani minuty na myślenie o wrogach. Spróbuj jasno nakreślić sobie w umyśle cel, do którego zmierzasz, a potem skieruj się tam bez zbaczania z drogi. Nie przestawaj myśleć o wielkich i wspaniałych rzeczach, które chcesz zrobić, a wraz z upływem dni przekonasz się, że podświadomie chwytasz wszystkie sposobności do spełnienia marzeń, tak jak koralowce wychwytują z przepływającej fali wszystkie potrzebne im składniki. Wyobraź sobie zdolnego, uczciwego i pożytecznego człowieka, którym chcesz być, a idea ta z godziny na godzinę przemieni cię w takiego właśnie osobnika…Myśl jest najważniejsza. Utrzymuj się w tym myśleniu – bądź odważny, uczciwy i miej dobry charakter. Myśleć to właściwie tworzyć. Osiągamy wszystko, czego prawdziwie pożądamy, i każda szczera modlitwa jest wysłuchana. Stajemy się tacy, jak ci, których nosimy w naszych sercach. Miej radosną minę i noś dumnie koronę na swojej głowie. Potrafimy z larwy zamienić się w motyla.”

Zasada 6: Pamiętaj, że własne nazwisko to dla człowieka najsłodsze i najważniejsze spośród wszystkich słów świata

Zasada 7: Bądź dobrym słuchaczem. Zachęcaj rozmówcę, aby mówił o sobie samym

Uważne słuchanie jest największym komplementem dla mówiącego.

Jeśli chcesz być dobrym rozmówcą, bądź uważnym słuchaczem. Interesuj się innymi, a wydasz się im interesujący. Zadawaj takie pytania, na które rozmówca odpowie z przyjemnością. Zachęcaj rozmówcę do mówienia o nim samym i o jego dokonaniach.

Ludzie, z którymi rozmawiasz, stokroć bardziej przejęci są sobą i swoimi problemami niż tobą i sprawami, które cię trapią. Ból zęba znaczy dla każdego więcej niż głód, który w Chinach zabija miliony ludzi. Problem, którym musimy rozwiązać interesują nas bardziej niż czterdzieści trzęsień ziemi w Afryce.

Zasada 8: Mów o tym, co interesuje twojego rozmówcę

Najprostsza droga do serca człowieka prowadzi poprzez mówienie o rzeczach, które są dla niego ważne.

Zasada 9: Zawsze sprawiaj, aby twój rozmówca poczuł się ważny

Zasada 10: Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej

Budda powiedział: “Nienawiści nigdy nie pokonasz nienawiścią, lecz miłością.”

Lepiej zejść z drogi psu niż zostać przezeń pogryzionym walcząc o prawo przejścia tamtędy. Nawet zabicie psa nie zmieni bowiem faktu, że zostałeś pokąsany.

Zasada 11: Okaż szacunek dla poglądów rozmówcy. Nigdy nie mów mu: “nie masz racji.”

Jeśli powiesz komuś, że się myli, czy sądzisz, że zgodzi się z tobą? Nigdy! Ponieważ wymierzasz mi w ten sposób silny cios;  kwestionujesz jego inteligencję, sądy i przekonania, burzysz dumę i szacunek, jaki dla siebie żywi. A to musi spowodować chęć odwetu. Nigdy jednak nie nakłoni go do zmiany zdania. Nie pomoże ci nawet logika Platona ponieważ zraniłeś jego uczucia.

Zasada 12: Jeśli nie masz racji, przyznaj to szybko i bardzo wyraźnie

Zasada 13: Zacznij od okazania przyjaźni

Zasada 14: Jak najprędzej wydobądź z rozmówcy liczne “tak”

Rozmawiając z ludźmi nie przystępuj od razu do kwestii, w której się różnicie. Zacznij od podkreślenia – i rób to cały czas – spraw, w których się zgadzacie. Jeśli to tylko możliwe, ciągle podkreślaj, że obydwaj zmierzacie w tym samym kierunku.

Zasada 15: Pozwól rozmówcy się wygadać

Niemal każdy człowiek sukcesu, lubi wspominać swoje początki.

Nawet przyjaciele wolą opowiadać nam o swoich osiągnięciach niż słuchać, jak przechwalamy się własnymi.

Zasada 16: Daj rozmówcy myśleć, że twoja idea wyszła od niego

Lao-tse powiedział: 

“Przyczyną, dla której rzeczki i morza otrzymują hołd tysięcy strumieni górskich, jest fakt, że trzymają się niżej od nich. I dzięki temu mogą rządzić wszystkimi górskimi strumieniami. Podobnie mędrzec, który chce być ponad ludźmi, ustawia się niżej od nich, a chcąc być przed nimi, ustawia się z tyłu. I tak oto, choć miejsce jego nad ludźmi, oni nie czują jego ciężaru, a choć miejsce jego przed nimi, nie odbierają tego jako rany”

Zasada 17: Szczerze próbuj przyjmować punkt widzenia twojego rozmówcy

Porównaj olbrzymią wagę, jaką przykładasz do własnych spraw, z ledwie widoczną dbałością, z jaką podchodzisz do wszystkiego, co ciebie nie dotyczy. Zdasz sobie wtedy sprawę z faktur, że wszyscy inni ludzie czują podobnie.

Zasada 18: Okaż zrozumienie i współczuj z myślami i pragnieniami rozmówcy

Zasada 19: Odwołaj się do szlachetności rozmówcy

Na przykład: “Kiedy siedziałem tu i słuchałem pańskiej wersji wydarzeń, nie mogłem wprost wyjść z podziwu dla pańskiej uczciwości i cierpliwości.”

Zasada 20: Udramatyzuj swoje pomysły (aby bardziej zainteresować rozmówców)

Zasada 21: Rzuć człowiekowi wyzwanie

Na przykład: “Młody człowieku, nie winię pana za to, że się pan boi. To trudna sprawa. Tylko naprawdę wielki człowiek wejdzie tam i zostanie”

Zasada 22: Jeśli już musisz wytknąć komuś błąd zacznij od szczerej pochwały i uznania

Zasada 23: Wytykaj innym błędy tylko pośrednio

Charles Schwab idąc po swojej fabryce i widząc palących pracowników podszedł do mężczyzn, wręczył każdemu po papierosie i powiedział: “Bardzo będę wdzięczny, chłopcy, jeśli te papierosy wypalicie na zewnątrz.”

Zasada 24: Zanim skrytykujesz innych, przyznaj się do własnych błędów

Zasada 25: Zadawaj pytania zamiast wydawać rozkazy

Zasada 26: Pozwól ludziom zachować twarz

Antoine de Saint Exupery:
“Nie mam prawa robić ani mówić czegokolwiek, co pomniejsza człowieka w jego własnych oczach. Liczy się nie to, co ja myślę o nim, lecz to, co on myśli o sobie samym. Uwłaczanie godności człowieka jest przestępstwem.”

Zasada 27: Pochwal najmniejsze nawet osiągnięcie. Pochwal każdy postęp. Bądź serdeczny w aprobacie i nie skąp pochwał.

Powinniśmy chwalić nawet najmnijesze postępy. To inspiruje ludzi do zmian na lepsze.

Każdy z nas lubi otrzymywać pochwały, ale muszą to być szczere pochwały za konkretne posunięcia, a nie czcza gadanina, by sprawić rozmówcy przyjemność.

Zasada 28: Wystaw ludziom dobrą opinię, której będą musieli sprostać

Zasada 29: Zachęcaj innych do poprawy. Spraw, aby uwierzyli, że mogą się zmienić

Zasada 30: Spraw, aby rozmówca z przyjemnością zrobił to, czego od niego oczekujesz

 

 

 

 


1 thought on “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.