Co zrobić gdy nie lubimy swojej pracy?
Podcast

Co zrobić gdy nie lubimy swojej pracy?

Co zrobić gdy nie lubimy swojej pracy? Można być nieszczęśliwym i czekać na cudowny dar losu, czyli w zasadzie tkwić w niej do emerytury lub wziąć sprawy w swoje ręce i coś zmienić.

Tylko od czego zacząć? Podpowiadam. I rzucanie papierami jest dopiero na końcu tej listy 😉

 

Ten wpis został stworzony na podstawie mojego podcastu o tym samym tytule. Więc jeśli wolisz słuchać zamiast czytać to zapraszam Cię tutaj:

 

Co zrobić gdy nie lubimy swojej pracy?

 

 

1. Znalezienie przyczyny

Aby coś zmienić musimy wiedzieć dlaczego to zmieniamy. Po co? Aby zmiana nie okazała się dla nas równie zła bądź jeszcze gorsza niż stan obecny.

Jeśli dowiemy się dlaczego nie lubimy swojej pracy będziemy znać wroga i będziemy mogli wystosować konkretne przeciw niemu działa.

Oto kilka dość powszechnych powodów, dla których nie lubimy pracy:

  • mamy inne wartości niż nasz pracodawca/zespół
  • nie rozwijamy się
  • otoczenie nam nie sprzyja

Jeśli trafiłeś tutaj to prawdopodobnie jesteś osobą, która się rozwija. Uczy się, czyta, eksperymentuje. Ten rozwój mógł sprawić, że nie jesteś tą samą osobą, która przyjmowała się do pracy kilka lat temu.

Teraz masz inne wartości, jesteś na bieżąco z różnego rodzaju wiedzą i jeśli Twoje otoczenie nie poszło do przodu w tym zakresie, naturalnym jest, że się z nimi nie dogadasz tak dobrze jak kilka lat temu.

To samo dotyczy Twojej wiedzy. Kilka lat rozwoju oraz kilka lat powtarzalnych w danej pracy czynności mogły sprawić, że w danym obszarze wiesz na tyle dużo, że w obecnych okolicznościach nie jesteś w stanie się rozwijać.

 

2. Szukanie alternatywy

I tutaj znowu mamy kilka opcji:

  • zmiana stanowiska

Jeśli czujemy, że na obecnym stanowisku się nie rozwijamy bo na przykład brakuje nam kontaktu z ludźmi, brakuje nam kontaktu z językiem obcym, brakuje nam możliwości rozwoju pod kątem zarządzania ludźmi, warto porozmawiać z szefem.

Być może wewnątrz firmy (w obecnej siedzibie lub w zagranicznych oddziałach) istnieją miejsca, w których się odnajdziemy i spróbujemy swoich sił.

  • zmiana firmy

Jeśli obecny pracodawca nie będzie miał nam niczego do zaoferowania lub też mimo wszystko nie będziemy potrafili odnaleźć się w obecnej firmie, można spróbować poszukać pracy u innego pracodawcy.

To da nam nowy start i powinno wpłynąć dodatnio na naszą motywację bo będziemy chcieli dobrze wypaść w nowym środowisku.

Warto też zmieniać pracę powoli i dobrze się do tego przygotować.

Aby poznać obowiązki w nowej pracy nie musimy od razu do tej pracy iść. Możemy próbować takich nowych obowiązków szukać w obecnej pracy lub podpytać grono naszych znajomych, czy sami mieli styczność z takimi obowiązkami i aby opowiedzieli nam jak to od kuchni wygląda. Bo nie zawsze to co ładnie wygląda w ogłoszeniu lub też nie zawsze to, co nam się wydaje, że może być super, takie w istocie jest.

  • własny projekt

Każdy z nas posiada jakieś umiejętności, jakąś wiedzę, która w jakimś zakresie jest większa niż wiedza innych osób. Może dobrze znasz excela lub techniczne aspekty systemu ERP, albo też dobrze tworzysz prezentacje w PowerPoint albo potrafisz ładnie przemawiać, itd, itd.

Znajdź to, co wychodzi Ci dobrze. Jak?

Po pierwsze, zrób listę 10 punktów w czym jesteś dobry, na czym się znasz, po pomoc w czym pytają Cię koledzy z pracy.

Po drugie, zapytaj grono swoich najbliższych znajomych, jak Ciebie postrzegają, czy widzą w Tobie jakieś szczególne umiejętności.

Powyższe dadzą Ci konkretną wiedzę, którą później możesz wykorzystać tworząc swój projekt po godzinach. Może to być kurs online, książka, szkolenia stacjonarne, korepetycje online, itp.

Taki projekt oprócz dodatkowych pieniędzy sprawi, że ruszysz z miejsca. I mimo, że praca może Ci obecnie nie dawać satysfakcji to taką satysfakcję możesz czerpać ze swojego pobocznego projektu.

 

3. Nauka kluczowych umiejętności

Zdefiniowaliśmy problem. Wiemy dlaczego nie lubmy pracy. Wyznaczyliśmy sobie cel. Wiemy w czym jesteśmy dobrzy. A więc możemy zacząć to rozwijać. Bo nie przeciętność nas wyróżnia. Wyróżniają nas nasze szczególne umiejętności. Coś w czym jesteśmy choć odrobinę lepsi od innych.

 

4. Maksymalizacja dochodów z obecnej pracy

Zobacz. Jeśli znajdziesz przyczynę, dla której nie lubisz swojej obecnej pracy, znajdziesz to w czym jesteś dobry, wyznaczysz konkretne cele w kierunku poprawy swojej sytuacji i zaczniesz się rozwijać bo jednocześnie dodasz sobie mnóstwo motywacji i prawdopodobnie obecny pracodawca to zauważy (szczególnie jeśli nie wybierzesz opcji zwolnienia się).

Motywacja przyjdzie ponieważ albo dostaniesz nowe obowiązki albo będziesz pracować nas swoim nowym, pobocznym projektem. Warto wykorzystać ten moment zawyżonej motywacji i pokazać się w pracy z dobrej strony.

Po co?

To da Ci solidne podstawy to uzyskania podwyżki. Ta z kolei pozwoli Ci dofinansowywać Twój projekt, którym być może zajmiesz się po godzinach.

 

5. Zmiana pracy lub sukces własnego projektu

To wszystko ma na celu doprowadzenie nas do miejsca, które da nam spełnienie. I będzie to albo praca na etacie albo własny projekt. Niby jest to oczywiste, ale bez zdefiniowania problemu, bez poznania swoich umiejętności, bez wyznaczenia celu, bez rozwoju umiejętności, bez zabezpieczenia finansowego nie bylibyśmy w stanie dojść do tego miejsca.

Jak zawsze, wszystko zaczyna się od kluczowego pytania: „czego chcę?„.

Dlatego jeśli nie czujemy w życiu spełnienia to warto pytać od czasu do czasu samego siebie:

 

„Gdyby był to ostatni dzień mojego życia, to czy chciałbym spędzić go tak, jak zamierzam?” – Steve Jobs

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *