Lubię czytać książki autobiograficzne, bo dają one niezwykłą możliwość spojrzenia na życie danej osoby jej oczyma i wejścia w jej umysł i myśli.

Benjamin Franklin jest znany głównie z tego, że był jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Po tę książkę warto sięgnąć, aby dowiedzieć się nieco o tamtych czasach, ale też poznać człowieka niezwykle rozsądnego i nastawionego na rozwój. Oszczędzanie, poranne rytuały, umiłowanie do czytania to tylko kilka cennych nawyków, nad którymi Benjamin pracował.

 

Autobiografia - Benjamin Franklin

 

Oto najciekawsze fragmenty jakie zwróciły moją uwagę:

 

1. Benjamin o swoim ojcu: Bardzo lubił mieć przy swoim stole, jak często się tylko dało, rozważnych przyjaciół lub sąsiadów i zawsze wybierał jakiś mądry lub użyteczny temat do dyskusji, co miało także kształtować umysły przysłuchujących się dzieci.

2. Bardzo byłem dumny z mojej umiejętności czytania i wszystkiego drobne pieniądze, jakie trafiały do moich rąk wydawałem na książki.

3. Nigdy nie używałem podczas omawiania spraw dyskusyjnych słów na pewno, bez wątpliwości i tym podobnych, oznaczających bardzo kategoryczne stwierdzenia. Raczej mówiłem, że wierzę w coś lub tak tę sprawę rozumiem, tak mi się wydaje lub tak o niej myślę z takiego a takiego powodu, wyobraźmy sobie, że jest tak i tak, jeśli się nie mylę. Wierzę, że ten sposób wyrażania się oddawał mi wielkie zasługi zawsze, gdy miałem kogoś do czegoś przekonać lub namówić do podjęcia pewnych kroków, co zdarzało mi się dość często. Ponieważ celem każdej rozmowy jest informowanie lub bycie informowanym, przekonanie kogoś do swoich racji lub przeciągnięcie go na swoją stronę, dlatego uważam, że rozsądni i roztropni ludzie nie powinni osłabiać swojej siły przekonywania, przez zbyt pewny siebie sposób bycia, który zniechęca słuchacza i wywołuje chęć stawiania oporu. Przekreśla to cel, dla którego zostaliśmy obdarowani mową, mianowicie udzielanie lub otrzymywanie informacji albo przekonanie kogoś do naszych racji.

4. Prawdam szczerość i rzetelność w stosunkach między ludźmi są najważniejsze dla osiągnięcia szczęśliwości w życiu.

5. […] Spotykaliśmy się w piątkowe wieczory. Zasady klubu (Junto), które wyznaczyłem, wymagały, aby każdy członek, w swojej kolejce, wyznaczał jedno lub więcej pytań z dziedziny moralności, polityki lub filozofii natury, nad którym dyskutowaliśmy wspólnie, a raz na trzy miesiące napisał esej na dowolny temat.

6. Biblioteka ta (założona przez Benjamina i przyjaciół) pozwalała mi ciągle się samodoskonalić, na co poświęcałem godzinę lub dwie każdego dnia.

7. Czytanie było jedyną rozrywką, na jaką sobie pozwalałem, Nie spędzałem czasu w gospodach, na grach lub jakichkolwiek zabawach, a moje interesy ciągle się rozwijały.

8. Najlepiej można służyć Bogu służąc drugiemu człowiekowi.

9. W interesie każdego człowieka, który chce być szczęśliwym, choćby tylko na tym świecie, jest bycie cnotliwym.

10. […] zawsze uważałem, że jeden człowiek o pewnych zdolnościach, może dokonać wielkich zmian i wiele osiągnąć wśród ludzi, jeśli tylko sformułuje odpowiedni plan i porzucając wszelkie rozrywki oraz zajęcia odciągające jego uwagę, uczyni realizację planu jedynym celem swoich działań i starań

11. Szczęście człowieka jest w dużej mierze wytwarzane nie przez wielkie szczęśliwe zdarzenia, które rzadko się zdarzają, a przez pomyślne drobne sprawy zdarzające się każdego dnia.

 

Czego nauczyłem się z tej książki?

Budowanie i praktykowanie dobrych nawyków kształtuje naszą codzienność, a przez to nasze całe życie i szczęście. Bez czasu poświęconego na poranne ćwiczenia lub czytanie, nie osiągniemy w życiu pełni szczęścia bo zostaniemy porwani przez prąd codzienności.

Dobre nawyki to nie tylko nawyki poranne, ale takimi nawykami można wypełnić nasze postępowanie z rzeczami, pieniędzmi czy ludźmi.

Warto się nad tym zastanowić bo zobacz: jeśli chcesz mieć pieniądze nie tylko trzeba więcej zarabiać, ale też oszczędzać i inwestować. A to można wypracować poprzez nawyki i ciągły rozwój.

Jeśli chcesz mieć dobre relacje z innymi ludźmi to trzeba o te relacje dbać, nie być krytycznym i zarozumiałym. A to da się wypracować poprzez nawyki i zrozumienie podstaw psychologii.

Znalazłem też bardzo fajny wpis opisujący proces samodoskonalenia Benjamina Franklina. Polecam

 

Data przeczytania: 2019-10-20
Jak bardzo polecam tę książkę: 8/10

 

 

Newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.